Представники дошкільних навчальних закладів Херсонської області отримали нові знання для забезпечення хімічної безпеки в дитячих садках Друк
Понеділок, 13 лютого 2017, 18:22

caption10 лютого 2017 року на базі комплексу відпочинку «Казкова діброва», який розташовано у м. Нова Каховка на території парку імені С. М. Фалдзинського, НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» спільно із відділом освіти Новокаховської міської ради провела міжрайонний тренінг/семінар з хімічної безпеки для 28 методистів районних методичних кабінетів та працівників дошкільних навчальних закладів Херсона, Берислава, Скадовська, Каховки, Нової Каховки і Таврійська. Захід відбувся в рамках проекту ВЕГО «МАМА-86» «Вільне від токсикантів довкілля для майбутніх поколінь в Україні» за фінансової підтримки Шведського товариства охорони природи (SSNC).

Таїса Козак, голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка», звернулась до всіх присутніх з вітальним слово та зазначила, що ВЕГО «МАМА-86» є однією із найпотужніших національних екологічних громадських організацій, яка вже понад 25 років працює з метою забезпечення переходу України до екологічно збалансованого розвитку, зокрема, через впровадження європейських принципів екологічного врядування. Підвищення поінформованості людей про вплив токсичних хімічних речовин, які можуть знаходитись у товарах повсякденного вжитку та пропаганда альтернатив є частиною кампанії з формування підтримки всередині громадянського суспільства певних дій, спрямованих на реформування того, як виробляються, використовуються та регулюються небезпечні хімічні речовини з метою мінімізації та ліквідації збитків здоров’ю людей і навколишньому середовищу, які можуть виникати в даний час під впливом токсичних хімічних речовин.

Про деякі аспекти впливу токсичних хімічних речовин на здоров’я дітей та довкілля повідомила Неля Остапенко, заступник з дитинства при КЗ «Центральна міська лікарня м. Нова Каховка», лікар-педіатр. Вона зазначила, що аналізуючи щоквартальні відомості про стан захворюваності в дошкільних навчальних закладах міста, можна зробити висновок про його певне підвищення. Так, у 2005 р. було 1471,8 випадків захворювань на 1000 осіб, а у 2016 р. — 1630,2 на 1000 осіб. Найбільше діти хворіють на ГРВІ, бронхіти, пневмонії, вітряну віспу, отити. Аналізуючи інвалідність дитячого населення м. Нова Каховка за останні 10 років (2005–2015 рр.), слід відмітити зростання кількості дітей-інвалідів, а саме, через ВІЛ-інфекцію — у 2 рази, новоутворення — у 4 рази, ендокринні захворювання — у 2,2 рази, цукровий діабет — у 2 рази, захворювання на психічні розлади — у 1,8 рази, захворювання з боку нервової системи — 1,7 рази. Аномалії у новонароджених збільшилися у 1,4 рази.

Валентина Іскова, експерт з якості та сертифікації продукції, пояснила, що причинами зростання захворюваності дітей можуть бути й шкідливі хімічні речовини, які можна знайти у повсякденних товарах, зокрема, у засобах особистої гігієни та косметичній продукції для дітей. Вона розповіла учасникам заходу і про законодавчо-нормативну базу та умови сертифікації продукції для дитячих садків.

Світлана Плясецька, методист методичного кабінету Новокаховської міської ради, надала присутнім рекомендації та поради фахівців щодо зменшення навантаження на організм дитини шкідливих хімічних сполук, які можуть знаходитися у засобах особистої гігієни, мийних засобах та засобах для чищення, в іграшках, меблях і будівельних матеріалах для ремонту приміщень. Ці рекомендації можна вже сьогодні використати та зменшити негативне навантаження від оточуючого середовища на здоров’я дітей.

Особливо зацікавила учасників заходу робота в групах, де вони на практиці за відповідними порадами здійснювали відбір безпечних дитячих м’яких іграшок та розробляли рекомендації для батьків щодо вибору «правильної» іграшки.

Під час практичних вправ присутні самостійно згідно з відомостями із етикеток проаналізували склад зразків дитячого крему та мила і виявили, що у деяких зразках є шкідливі речовини — так звані ендокринні руйнівники та алергени (речовини, які можуть викликати алергію). Тому у підготовлених рекомендаціях для батьків учасники заходу радили відмовитись від придбання засобів особистої гігієни та косметики до складу яких (згідно з відомостями із етикеток) входять такі речовини: фталати (phthalates), гліколеві ефіри (glycol ethers), четвертинні амонієві сполуки (ammonium quaternary compounds), парабени (Ethylparaben, Butylparaben, Methylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben) та триклозан (triclosan).

Також представникам дошкільних навчальних закладів, присутнім на заході, було надано низку практичних порад, поступове виконання яких дасть змогу зменшити негативне навантаження хімічних речовин на оточуюче середовище для дітей, а саме, уникати придбання їжі у металевих консервах; замінити використання пластикової плівки для продуктів з полівінілхлориду на поліетиленову плівку; відмовитись від використання пластикового кухонного посуду та від сковорідок і сотейників з антипригарним покриттям; переглянути дитячий раціон харчування та використовувати більше екологічних продуктів; закуповувати мийні засоби та засоби для чищення, що мають екологічне маркування; придбавати такі гойдалки та дитячі ігрові майданчики, при виготовленні яких не використовувалась вторинна сировина або полівінілхлорид.

На завершення заходу Таїса Козак окреслила подальші плани щодо реалізації пілотного проекту з хімічної безпеки у дитячих садках Херсонської області, серед яких – проведення інформаційної кампанії та тренінгів/навчання і соціологічного опитування працівників дитячих садків та батьків, підготовка планів зі зниження ризиків небезпечних хімікатів в оточуючому середовищі для дітей та їх практична реалізація.

Контактна особа:

Таїса Козак,

НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка»,

+38 (095) 473 27 67

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Фотографії дивіться тут.

 
Головна Хімічна безпека Новини Представники дошкільних навчальних закладів Херсонської області отримали нові знання для забезпечення хімічної безпеки в дитячих садках
Google+