Впровадження елементів екосанітарії на території Новокаховської міської ради Друк
Питна вода та санітарія - Статті за тематикою «Питна вода та санітарія»
Понеділок, 17 січня 2011, 19:15

Протягом 2008–2010 р.р. в рамках проектів «Безпечна санітарія, здоров’я та гідність» (SSHD) та «Підвищення можливості та місцеві дії»  (ELA), що реалізувалися ВЕГО «МАМА-86» за підтримки фонду Foundation Ensemble (FE) (Франція), MFS Програми Міністерства закордонних справ, Нідерланди, та за сприяння WECF (Жінки Європи за спільне майбутнє, Нідерланди), на території Новокаховської міської ради було збудовано 4 індивідуальних та 1 шкільний сухий екотуалет. Місце розташування індивідуальних екосантуалетів: 2 на території СОТ «Дружба» Райської селищної ради, 1 в приватній забудові м. Таврійськ, 1 в смт. Дніпряни.  Шкільний екотсантуалет побудований в с. Корсунка Дніпрянської селищної ради.

Всі індивідуальні туалети належать домогосподарствам. Кожен з власників забезпечив часткове фінансування будівництва, вклавши кошти в будівельні матеріали та оплату праці (в середньому на рівні 30–60% від загальної вартості туалету).

3 туалети — вуличні, 1— внутрішній

Всі екотуалети — цегляні конструкції.

Загальна технічна характеристика чотирьох індивідуальних екотуалетів:

  • габаритні розміри двох туалетів однакові — 2,5х1,5х2 м, третій туалет — 2,2х1,5х2 м, четвертий — внутрішній — 2х1х2,5 м;
  • туалети однокамерні, фекалії акумулюються в ємкостях по 20 л і по мірі накопичення виносяться в спеціально збудовані надвірні компостні камери, де і відбувається процес компостування;
  • всі індивідуальні екосантуалети мають бітази: три пластикові та один керамічний, перероблений з дачного унітазу;
  • каністри для сечі (об’ємом 10–20 л);
  • вентиляційна труба.
boginskiy_ kozak_ porub_ shavkutenko_

Загальна технічна характеристика екотуалету для Корсунської школи соціальної реабілітації:

  • габаритні розміри 5,00х3,30х3,50 м;
  • трьохкамерний (камери цегляні);
  • два пластикові бітази;
  • два керамічних пісуари;
  • 1 бак для сечі та ще 1 резервний (об’єм 100 л кожного);
  • 2 бака для фекалій та 2-ва резервних (об’єм 100 л кожного);
  • вентиляційна система з електровентилятором.
korsunka-school-1_ korsunka-school-2_

Для присипки фекалій використовується тирса. Для зручнішого вивезення зібраних фекалій та сечі, ємкості розташовані на спеціальних возиках. Компостування проводиться безпосередньо в ємкостях, які після заповнення транспортуються у спеціально пристосоване приміщення, після цього для покращення і пришвидшення процесу додаються біопрепарати.

Збудовані туалети використовується також як демонстраційні, що сприяє ознайомленню та поширенню цієї технології серед значної кількості людей.

Сухий екосантуалет школи має велике значення як демонстраційний. Корсунська школа соціальної реабілітації знаходиться поруч з річкою Дніпро, на її території розташований монастир, який відвідують багато людей, в тому числі з різних областей, для яких є можливість ознайомитися з новими технологіями.

Кожен власник отримав пакет інформаційних матеріалів — інструкцій про те, як правильно використовувати та доглядати сухий екотуалет.

Індивідуальне опитування показало, що всі власники задоволені екотуалетами.

Особлива увага приділялася і питанням гігієни. Протягом 2010 року всі власники туалетів встановили рукомийники з засобами індивідуальної гігієни. Для вирішення питання очистки сірих вод після миття рук та інших побутових потреб в місцях знаходження екосантуалетів у трьох приватних садибах побудовані локальні очисні споруди. Очистка стоків відбувається через піщано-гравійний фільтр. В черветрій садибі вода після рукомийника зливається до компостної ями. В Корсунській загальноосвітній школі соціальної реабілітації проведено капітальний ремонт локальних очисних споруд. Під час ремонту замінено 820 м каналізаційної мережі, побудований трьохкамерний відстійник з піщано-гравійним фільтром у третій камері та 25 метрова дренажна траншея на піщано-гравійному фільтрі з геотекстилем.

В одного із власників індивідуальних екосантуалетів в листопаді 2010 р. був відібраний компост працівниками Новокаховської міської СЕС. Досліджувався матеріал однорічного та дворічного компостування. В результаті виявилося що компостні матеріали чисті від патогенної мікрофлори та не містять яйця глистів.

Всі власники туалетів намагаються відстоювати сечу. Використовують її з розведенням у пропорції 1:8 з водою переважно для полива винограду, квітів і фруктово-ягідних дерев. В зв’язку з тим, що компостний матеріал в компостних камерах містить в собі не тільки відходи фекалій, а переважно рослинний матеріал та інші органічні відходи, у літній період залишки сечі виливаються до компостних камер. Власники задоволені результатами застосування такого роду органічних добрив.

Загальна кількість бенефіціаріїв — 57 осіб, з них — 48 чоловіків, 9 жінок, з яких 16 — це діти, в 2011 р. кількість бенефіціаріїв збільшиться 165 осіб, за рахунок поповнення учнями школи соціальної реабілітації до 120 згідно державної програми по укрупненню закладів.

Таїса Козак, координатор проекту

Е-пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду , тел. (095) 473-27-67


 
Головна Питна вода та санітарія Статті Впровадження елементів екосанітарії на території Новокаховської міської ради
Google+