Оприлюднено результати незалежного дослідження наявності свинцю в органорозчинних фарбах побутового призначення, придбаних на ринках України Друк
Середа, 08 лютого 2017, 14:29

captionЗ червня до серпня 2016 р. ВЕГО «МАМА-86» у партнерстві з Міжнародною мережею неурядових організацій з хімічної безпеки (IPEN) реалізовувала практичну частину проекту з дослідження наявності свинцю в органорозчинних фарбах, які широко представлені у роздрібній торгівлі по всій території країни.

Проект було імплементовано за фінансової підтримки Шведського агентства з міжнародного розвитку (SIDA) та NewYorkCommunityTrust (NYCT), а його результати вперше презентовано в рамках проведення глобальної кампанії — Міжнародного тижня дій щодо запобігання отруєння свинцем (http://www.mama-86.org/index.php/ua/khimichna-bezpeka/novyny/219-vidbulas-pres-konferentsiia-nevydymyi-vbyvtsia-u-nashii-oseli-naslidky-vykorystannia-svyntsevykh-farb-dlia-zdorovia-ukraintsiv.html), яку координують Програма Організації Об'єднаних Націй з навколишнього середовища (ЮНЕП) та Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) (http://www.who.int/ipcs/lead_campaign/objectives/en/).

Представники ВЕГО «МАМА-86» випадковим чином придбали у спеціалізованих магазинах Києва, Дніпра та Харкова 53 зразки декоративних фарб на основі розчинників і емалей. Ці зразки, представлені 19 брендами від 17 найпотужніших національних та закордонних виробників фарб, були спеціальним чином підготовлені для аналізу та відправлені на дослідження до сертифікованої лабораторії в США, де визначався загальний вміст свинцю у них в перерахунку на суху масу фарби. Ця лабораторія бере участь у програмі акредитації екологічних лабораторій з визначення свинцю (ELPAT), яка підтримується Американською асоціацією промислової гігієни (AIHA), що забезпечує надійність аналітичних результатів.

Результати дослідження наведено в Доповіді «Свинець в органорозчинних фарбах побутового призначення в Україні», де представлено дані про загальний вміст свинцю в органорозчинних фарбах побутового призначення, які широко представлені і доступні на ринку України. Також у цій доповіді надано змістовну інформацію, яка пояснює причини серйозного занепокоєння спільноти, викликаного застосуванням свинцевих фарб та негативним впливом свинцю на здоров’я дітей; представлено огляд ринку лакофарбової продукції та законодавчо-нормативної бази в Україні; наведено відомості щодо переконливого обґрунтування прийняття національного законодавчо-нормативного акту, який би забороняв використання сполук свинцю у виробництві фарб в Україні; запропоновано практичні заходи для різних зацікавлених сторін для захисту дітей та інших вразливих груп населення від негативного впливу свинцю у фарбах.

***

Свинець — токсичний метал, який негативно впливає на здоров’я людини і навколишнє середовище. Хоча експозиція свинцем небезпечна і для дорослих, шкідливий вплив свинцю на здоров’я дітей проявляється при набагато нижчих рівнях та зазвичай має незворотний характер і в подальшому може проявлятися протягом усього життя.

Чим молодша дитина, тим більш небезпечним для неї може виявитися свинець, а для дітей, які недоїдають, всмоктування свинцю в організм відбувається більш інтенсивно. Найбільш вразливим від дії свинцю є плід, що розвивається, та вагітна жінка може передавати дитині свинець, який накопичився в її організмі. Свинець також може передаватися дитині з організму матері-годувальниці через грудне молоко. Докази зниження рівня інтелектуального потенціалу внаслідок експозиції свинцем у дитячому віці призвели до того, що ВООЗ включила «спричинену свинцем розумову відсталість» до переліку встановлених захворювань, а також включила це захворювання до першого десятка захворювань у дітей, що викликані екологічними факторами та які можна усунути.

Свинцеві фарби є одним із основних джерел експозиції свинцем дітей. Термін «свинцеві фарби» в доповіді «Свинець в органорозчинних фарбах побутового призначення в Україні» використовується відповідно до його визначення у Законі США про безпеку споживчих товарів: свинцеві фарби — це будь-які фарби або інші аналогічні матеріали, що містять свинець або його сполуки з вмістом свинцю понад 0,009 масових відсотка у висохлій плівці фарби.

У більшості високорозвинених індустріальних країн у 1970-х і 1980-х рр. були прийняті закони та нормативні акти, що контролюють вміст свинцю в декоративних фарбах, які використовуються для внутрішніх і зовнішніх робіт у будинках, школах та інших приміщеннях, де перебувають діти.

В Україні на сьогоднішній день відсутнє чинне законодавство, яке б обмежувало вміст свинцю у фарбах декоративного та побутового призначення.

Додаток: Доповідь «Свинець в органорозчинних фарбах побутового призначення в Україні»

 
Головна Хімічна безпека Новини Оприлюднено результати незалежного дослідження наявності свинцю в органорозчинних фарбах побутового призначення, придбаних на ринках України
Google+