Чи можемо ми створити у дитячих садках оточення, вільне від шкідливих речовин? Друк
Четвер, 02 лютого 2017, 17:07

captionНа це питання шукали відповідь учасники міжрегіонального тренінгу з хімічної безпеки у дитячих садках, що відбувся у Вінниці 26–27 січня в рамках проекту Всеукраїнської екологічної громадської організації (ВЕГО) «МАМА-86» «Вільне від токсикантів довкілля для майбутніх поколінь в Україні» за фінансової підтримки Шведського агентства з міжнародного розвитку та співробітництва (SIDA) через Шведське товариство охорони природи (SSNC).

Базуючись на досвіді партнерів з SSNC, ВЕГО «МАМА-86» розробила схему реалізації пілотних проектів з хімічної безпеки у дитячих садках України. Одним з її компонентів є проведення навчання для співробітників та адміністрацій дитячих садків. Більше 30 співробітників дошкільних навчальних закладів та представників регіональних осередків ВЕГО «МАМА-86» із 13 міст України обговорювали з експертами як зменшити рівні шкідливих речовин у життєвому середовищі дітей через імплементацію позитивних шведських практик від SSNC.

Професор, доктор медичних наук Олена Ковальова розповіла присутнім про те, чому діти є найбільш сприйнятливими до дії шкідливих речовин, ніж дорослі, як зменшити навантаження хімічних сполук з оточуючого середовища на організм дитини у дитячому садочку, та дала відповідні рекомендації, які стосуються засобів особистої гігієни, мийних засобів та засобів для чищення, іграшок, меблів і будівельних матеріалів, що використовуються для ремонту приміщень. Ці рекомендації можна вже сьогодні використати разом та зменшити шкідливе навантаження на здоров’я дітей. (Презентація)

Законодавчо-нормативну базу в Україні, яка дозволяє зробити певні кроки у напрямку забезпечення вільного від токсикантів довкілля для майбутніх поколінь в Україні з урахуванням шведського досвіду, представив Олексій Шуміло, професор, кандидат юридичних наук та надав низку практичних порад: уникати придбання їжі у металевих консервах; замінити використання пластикової плівки для продуктів з полівінілхлориду (ПВХ) на поліетиленову (Glad product); відмовитись від використання пластикового кухонного посуду та від сковорідок і сотейників з антипригарним покриттям; переглянути дитячий раціон харчування та використовувати більше екологічних продуктів; купувати мийні засоби та засоби для чищення, що мають екологічне маркуванням; придбавати такі гойдалки та дитячі ігрові майданчики, при виготовленні яких не використовувалась вторинна сировина або ПВХ. (Презентація)

Разом з кандидатом біологічних наук, старшим науковим співробітником Євгенією Коренєвою учасники тренінгу проаналізували речовини, що мають властивості ендокринних руйнівників і можуть зустрічатися у нашому повсякденному житті. (Презентація).

Представник Вінницького осередку ВЕГО «МАМА-86» Оксана Бондар презентувала шведський досвід впровадження заходів з хімічної безпеки у дитячих садочках, з яким представники ВЕГО «МАМА-86» ознайомились під час навчального візиту до SSNC.

Практичні кроки впровадження шведського досвіду із відмови від використання пластикових дитячих іграшок та заміни їх на іграшки з безпечних матеріалів були реалізовані учасниками заходу під час майстер-класу з виготовлення м’яких екологічно безпечних іграшок, який провела тренер зі швейної майстерності Тетяна Рибак.

На завершення заходу Ольга Цигульова, координатор тематичного напрямку з хімічної безпеки ВЕГО «МАМА-86» провела сесію з обговорення із учасникам тренінгу подальших планів щодо реалізації пілотних проектів з хімічної безпеки у дитячих садках України — проведення регіональних тренінгів/навчання для працівників та адміністрацій дитячих садків і опитування батьків та працівників дитячих садків; здійснення скринінгу/інвентаризації можливих шкідливих субстанцій в оточуючому середовищі дитячих садків; підготовка та проведення інформаційних кампаній для цільових груп пілотних проектів з метою планування майбутніх завдань для впровадження альтернатив; складання плану зі зниження ризиків шкідливих хімікатів у дитячих садочках.

***

Для довідки:

У 2013 р. Шведське товариство охорони природи (SSNC) реалізувало проект «Операція «Вільні від токсикантів дитячі садки»» метою якого було зменшення впливу токсикантів із навколишнього середовища на дітей, адже діти особливо чутливі до впливу небезпечних хімічних речовин, наприклад, таких як ендокринні руйнівники. Активні волонтери з хімічної мережі SSNC під час реалізації проекту здійснили інвентаризацію 129 шведських дошкільних навчальних закладах із 41 муніципалітету та отримали відомості про наявні матеріали, побутові засоби, канцелярське приладдя, речі, іграшки тощо, які використовуються у дитячих садках. Цей проект передбачав виявлення джерел шкідливих речовин, що знаходяться в дитячих садках, інформування батьків, співробітників та місцеві органи влади, а також заміну предметів (меблів, іграшок, посуди тощо), які містять шкідливі речовини.
Свідомі батьки, співробітники дитячих садків, представники екологічних неурядових організацій, волонтери та активні громадяни об’єднали зусилля, щоб видалити небезпечні субстанції із житлового середовища дошкільних закладів. Після проведення інвентаризації шкідливих субстанцій у дитячих садках було розроблено відповідні рекомендації для батьків та адміністрацій дитячих закладів з метою забезпечення хімічної безпеки оточуючого дітей середовища. Цей рух є добровільним і зараз поширений по всій Швеції.

Контактна особа:

Оксана Бондар,

Вінницький осередок ВЕГО «МАМА-86»

+380674331033

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Фотографії дивіться тут

 
Головна Хімічна безпека Новини Чи можемо ми створити у дитячих садках оточення, вільне від шкідливих речовин?
Google+